Kalendář událostí

L. Šmídová: Dvořákovo Klavírní trio B dur ve světle dosud nezkoumaných pramenů
pondělí, 15. říjen 2018, 17:00
Shlédnutí : 107
Ludmila Šmídová
Dvořákovo Klavírní trio B dur ve světle dosud nezkoumaných pramenů
První dochované Dvořákovo klavírní trio, z roku 1875, bylo označeno již v roce svého vzniku za „velezdařilou“ skladbu. Také skladatel sám si jej vážil, jak dal najevo tím, že jej zařadil téměř o dvě desetiletí později na dvanáct koncertů svého turné na rozloučenou před odjezdem do Ameriky, na nichž hrál klavírní part. Rovněž výzkum poslední doby ukázal trvalé kompoziční kvality této výjimečné kompozice. Ta však zasluhuje daleko větší badatelskou pozornost, a to i z pohledu sledujícího zrod díla a cestu k jeho finálnímu tvaru. Právě okolnostem vzniku tria a především jeho dosud nezkoumané rané verzi, recepci této verze a následné revizi před vydáním tiskem v roce 1880 bude věnována připravovaná přednáška. Budou představeny dosud opomíjené notové prameny a zazní hudební ukázky.
 
 
Přednáška je součástí cyklu 

Cyklus podzimních přednášek v Muzeu Antonína Dvořáka

Přednášky dvořákovských muzikologů na témata aktuálního bádání

Během podzimu 2018 proběhne v Muzeu Antonína Dvořáka cyklus přednášek dvořákovských muzikologů, kteří blíže představí Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila, první Dvořákovo Klavírní trio B dur a poslední skladatelovu operu Armida.
Při této příležitosti zveme návštěvníky na výstavu Hříšné radosti Antonína Dvořáka v 1. patře muzea, která představuje skladatele jako běžného člověka se svými radosti a vášněmi.
Přednášky jsou v českém jazyce a jsou pořádány ve spolupráci se Společností Antonína Dvořáka.   Vstupné 30 Kč (členové SAD zdarma)
 
 
Místo :  Muzeum Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2