Kalendář událostí

JazzFest Brno - zahájení
středa, 13. březen 2019, 19:30
Shlédnutí : 41

Zahjovací koncert JazzFestu Brno (13. 3. - 30. 4. 2019, celý program: http://www.jazzfestbrno.cz/program/)

Branford Marsalis Quartet
Kasia Pietrzko Trio

13. března, 19:30

Sono Centrum, Brno

Branford Marsalis Quartet (US)

Branford Marsalis – saxofon, Joey Calderazzo – klavír, Eric Revis – kontrabas, Justin Faulkner – bicí

BranfordMarsalis i po více než třech dekádách v hudební branži zůstává v kurzu. Na začátku osmdesátých let vtrhnul na scénu jako saxofonista přinášející novou energii a úctu k jazzové tradici. Pro jazz taknadchl zástupy nových fanoušků. Ani se třemi Grammy ve své sbírce však neusíná na vavřínech a dál rozvíjí svůj talent a rozšiřuje hudební obzory sobě i svým posluchačům.

Nejstarší člen bratrského kvarteta z neworleanského klanu rodiny Marsalisů se prosadil velmi záhy především po boku slavných kapelníků ArtaBlakeyho a Milese Davise. Nezapomenutelná jsou třeba jeho uhrančivá sóla na Davisově desce Decoy, kde zapřádá konverzace s dalším slavným bývalým Davisovým spoluhráčem Johnem Scofieldem. Svoje kvarteto, jeden z nejdéle fungujících working bandů moderní jazzové historie, založil již v osmdesátých letech minulého století a na cestě k současné sestavě se v něm vystřídalo neobvykle málo hudebníků. A na výsledku je to náležitě poznat. Sestava dýchá jako jednolitý organismus a specificképostbopové kompozice svého kapelníka interpretuje se zřídka slýchanou energií a bravurou.Marsalisova hra prozrazuje inspirace od velikánů jazzového saxofonu, především Johna Coltrana, ale zůstává jedinečnou. Jeho průrazný i lyrický soprán saxofon posluchači znají z mnoha Stingových alb. Se Stingemv letech 1985 – 1999rovněž vyrážel na světová turné. BranfordMarsalis skvěle interpretuje i klasickou hudbu a svoje popové ambice zhmotnil v kapele BuckshotLeFonque i jako dlouholetý kapelník orchestru v Tonight Show moderátora Jaye Lena.

 

Kasia Pietrzko Trio (PL)

Kasia Pietrzko – klavír, Andrzej Święs – kontrabas, Piotr Budniak – bicí

Polská klavíristka, aranžérka a skladatelka Kasia Pietrzko byla v roce 2018 nominována na cenu Fryderyk v kategorii Debut roku a obsadila druhou příčku coby New Hope podle časopisu Jazz Forum. Odborníci oceňují její improvizační instinkt, harmonickou imaginaci a tonální kreativitu.

Studentka Krakovské hudební akademie nahrála album PolishHerbarium s Joannou Słowińskou a orchestrem SinfoniettaCracovia. Jako spoluautorka se podílela na debutové nahrávce Stanisław SłowińskiQuintet, se stejným souborem v roce 2015 vyhrála krakovskou soutěž pro mladé jazzové kapely Jazz Juniors. Od roku 2017 je členkou The Tony Williams Tribute pod vedením bubeníka Michała Miśkiewicze.

V roce 2014 založila KasiaPietrzko Trio, se kterým o rok později poprvé vystoupila na Mezinárodním festivalu jazzových pianistů v Kaliszi. V roce 2017 vzbudilo mimořádný zájem kritiky i posluchačů debutové album ForthrightStories, které Kasia vnímá jako hudební otisk tří let svého života. V šesti skladbách a třech improvizacích se odráží její radost, smutek i inspirace, kterou načerpala díky zásadním setkáním s Johnnym O’Nealem, Aaronem Parksem, Kennym Wernerem a dalšími jazzovými hudebníky v New Yorku. O své hudební zkušenosti se s návštěvníky festivalu JazzFestBrno podělí v triové premiéře.

************* více: http://www.jazzfestbrno.cz/branford-marsalis-quartet/ *****************