Kalendář událostí

V. Vejvodová: Dvořákova poslední opera Armida – od prvních skic k premiéře v Národním divadle
Shlédnutí : 116
Veronika Vejvodová: Dvořákova poslední opera Armida – od prvních skic k premiéře v Národním divadle
Poslední Dvořákova opera Armida nebyla dosud dostatečně probádána. To je jedním z důvodů, proč mnohdy přetrvává názor, že se opera Dvořákovi příliš nepovedla a že její premiéra v Národním divadle v roce 1904 pouze odkryla nedostatky libreta a upozornila na problémovost její scénické realizace. Ačkoliv sám skladatel vkládal do Armidy velké naděje, jeho nadšení bylo soustavně zklamáváno - dohady s dirigentem Pickou během zkoušek, nedostatečnou scénickou výpravou, odkládáním premiéry kvůli nemoci představitele hlavní role Rinalda a konečně i rozpačitým přijetím kritiky. Přednáška se zaměří na genezi díla od prvních notových skic, přes soustavnou skicu, partituru a její opis pro Národní divadlo. Přiblíží také okolnosti prvního uvedení díla na prknech Národního divadla.
 
 
Přednáška je součástí cyklu 

Cyklus podzimních přednášek v Muzeu Antonína Dvořáka

Přednášky dvořákovských muzikologů na témata aktuálního bádání

Během podzimu 2018 proběhne v Muzeu Antonína Dvořáka cyklus přednášek dvořákovských muzikologů, kteří blíže představí Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila, první Dvořákovo Klavírní trio B dur a poslední skladatelovu operu Armida.
Při této příležitosti zveme návštěvníky na výstavu Hříšné radosti Antonína Dvořáka v 1. patře muzea, která představuje skladatele jako běžného člověka se svými radosti a vášněmi.
Přednášky jsou v českém jazyce a jsou pořádány ve spolupráci se Společností Antonína Dvořáka.   Vstupné 30 Kč (členové SAD zdarma)
 
 
Místo :  Muzeum Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2