Právě vyšla publikace "Konstanty a proměny soudobé hudební řeči" autorů Jiřiny Dvořákové-Marešové, Jaromíra Havlíka, Tomáše Krejči a Vladimíra Tichého.

Kniha vyšla péčí Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze a je ji možno objednat na webové stránce nakladatelství, kde jsou ke shlédnutí i ukázky.

Kolektivní monografie obsahuje čtyři vzájemně se doplňující studie k tématu soudobé hudby. Studie Vladimíra Tichého a Tomáše Krejči se soustředí na páteřní teoretické problémy hudby 20. a počátku 21. století: materiálové prvky (tónový a zvukový materiál) a strukturační principy. Tyto studie směřují převážně do oblasti kompoziční. K nim jsou připojeny dvě studie, které vytčenou problematiku reflektují z hlediska interpretačního a recepčního. Jiřina Dvořáková-Marešová předkládá svou vlastní koncepci analýzy interpretačního výkonu na osnově důkladného systematického pojednání klíčových otázek moderní teorie interpretace. Stať Jaromíra Havlíka doplňuje předchozí trojici zásadních teoretických studií o aspekt recepční, a to případovou studií aféry Vojcek, která může sloužit jako modelový doklad postojů české hudební veřejnosti vůči moderní atonální hudbě v polovině dvacátých let minulého století.

Obsah

6 Jaromír Havlík: Předmluva
12 Vladimír Tichý: Prvky a strukturotvorné principy evropské hudební řeči první poloviny 20. století, jejich geneze a proměny
50 Tomáš Krejča: Syntaxe a strukturace soudobé hudební řeči z pohledu průběhu dějin evropského hudebního myšlení
142 Jiřina Dvořáková-Marešová: Návrh paradigmatického systému umožňujícího analyzovat interpretační proces
180 Jaromír Havlík: Aféra „Vojcek“ ve světle dobové české publicistiky
220 Summary
222 Rejstřík


 

Hledat na stránkách ČSHV

ČSHV calendarium

únor 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Kdo je kdo?