Dovolujeme si vás pozvat na virtuální výstavu otevřenou u příležitosti nedožitých 251. narozenin Antonína Rejchy: Antonín Rejcha znovunalezený
Naleznete v ní nejen přehled jeho života a díla s množstvím hudebních ukázek včetně nejnovějších projektů, ale také digitální kopie nově objevených děl.
Výstavu provozuje Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s Francouzskou národní knihovnou a projektem Moravské zemské knihovny Knihovny.cz.
Vynalézavá a originální hudba Antonína Rejchy (1770–1836) přitahuje v posledních letech stále větší pozornost. Tento vrstevník a přítel Beethovena, naturalizovaný Francouz, široce uznávaný profesor skladby a první Čech zvolený za člena Francouzské akademie krásných umění se narodil jako syn pražského pekaře. U příležitosti 250 let od Rejchova narození jsme v samém závěru výročního roku připravili v česko-francouzské spolupráci virtuální výstavu, která zpřístupňuje současný stav bádání včetně nejnovějších objevů.
V devíti tematických celcích přiblížíme pomocí autografních rukopisů z fondu Francouzské národní knihovny, archivních dokumentů, původních tisků z fondů Moravské zemské knihovny a dobových rytin místa, na nichž se odehrával Rejchův život plný zvratů, počínaje rodnými Čechami přes Německo, Vídeň až do Paříže, a zaměříme se také na různé aspekty jeho hudební a teoretické tvorby. Hlavní důraz bude kladen na nově nalezené skladby a jejich prameny. K jednotlivým částem výstavy připojujeme také hudební ukázky z jeho významných děl.
Výstava vznikla ve spolupráci Moravské zemské knihovny a Francouzské národní knihovny (Bibliothèque nationale de France) v rámci víceleté spolupráce obou institucí a završuje výroční rok 250 let od narození Antonína Rejchy, Reicha Visionnaire 1770–2020, jehož jsou partnery.
Autory výstavy jsou
Jana Franková (Moravská zemská knihovna)
François-Pierre Goy (Bibliothèque nationale de France)