Kalendář událostí

Zahájení Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně
Shlédnutí : 54

NOVA ET VETERA

Tulev: So Shall He Descend

Chorální zpěvy Svatého týdne

sólisté Ivana Rusko, Bettina Schneebeli, Jaroslav Březina, Jiří Hájek zpěv

Schola Gregoriana Pragensis / David Eben

Ars Brunensis / Dan Kalousek

Filharmonie Brno / Dennis Russell Davies

Katedrála sv. Petra a Pavla, Petrov

Skladby estonského autora Toivo Tuleva zazněly na Velikonočním festivalu v roce 2016 v konfrontaci s díly Pavla Zemka Nováka. V roce 2019 festival premiérově uvádí dílo na objednávku, vytvořené pro daný čas /tedy Květnou neděli/ i prostor, brněnskou katedrálu. Tulev je jako skladatel a hudebník detailně obeznámen s historickými styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale cizí mu není ani prostředí rockové hudby. Velmi často se Tulev ve své tvorbě inspiruje právě událostmi Svatého týdne.

Další informace: https://filharmonie-brno.cz/events/nova-et-vetera-vfdh/

 

O FESTIVALU

Velikonoční festival duchovní hudby 2019 - CEREMONIE

28. ročník, 14 – 28/4/2019

Stále se radujte!
(1. list Tesalonickým 5:16)

Velikonoční festival duchovní hudby se dosud inspiroval především děním ve Svatém a Velikonočním týdnu, motivy oběti/utrpení a vzkříšení. 28. ročník festivalu bude objevovat různé podoby těchto motivů, napříč časem i křesťanským světem. V pomyslném středu Evropy se během dvou týdnů s nadsázkou setkají všechny končiny země a jejich liturgie. Na Květnou neděli zazní gregoriánský chorál v podání Scholy Gregoriany Pragensis a premiéra díla na objednávku festivalu od estonského skladatele Toivo Tuleva.

Rozmanité budou i temné hodinky, završené na Velký pátek Koncertem pro sbor Alfreda Schnittkeho v podání Vox Iuvenalis a dalších brněnských sborů. Schnittke zde zhudebnil Knihu nářků arménského teologa z 10. století Řehoře z Nareka.

Velikonoční týden pak vyplní mimo jiné velikonoční procesí v Římě kolem roku 1600 s hudbou Tomáse Luise de Victoria a jeho současníků v podání španělského souboru La Grande Chapelle. Festival završí Velikonoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha v Besedním domě, vůbec první brněnské provedení tohoto díla v takzvané poučené interpretaci Czech Ensemble Baroque.

Vladimír Maňas, dramaturg festivalu

Program celého festivalu a vstupenky: https://filharmonie-brno.cz/velikonocni-festival-duchovni-hudby/

Místo : Katedrála sv. Petra a Pavla, Petrov, Brno