Kalendář

Stáhnout jako soubor iCal
D. Beveridge: Antonín Dvořák a Anglie - nový termín
Shlédnutí : 233

Antonín Dvořák a Anglie. Nové objevy

Přednáška muzikologa a znalce Dvořákova díla Davida R. Beveridge

V životě Antonína Dvořáka hrála Anglie významnou roli. Skladatelovy anglické cesty byly dokonce v některých ohledech důležitější než jeho pozdější pobyt v Americe. Dvořák pobýval v Anglii celkem devětkrát – dirigoval zde sedmnáct koncertů a pro Anglii napsal některá svá významná díla jako např. Symfonii č. 7 d moll, kantátu Svatební košile či oratoria Svatá Ludmila a Requiem.

V roce 1994 vydala Jitka Slavíková velmi čtivou a informativní knížku Dvořák a Anglie, ve které podala výsledky svého intenzivního bádání v Anglii během osmdesátých let. Od té doby se však objevily další dokumenty a tiskové zprávy, které v některých případech vrhají na danou problematiku zcela nové světlo.

Vynořily se např. desítky předem neznámých položek Dvořákovy korespondence, které se týkají skladatelových vztahů k Anglii a jeho „anglických“ děl. Internetové databáze umožnily najít také nespočet dalších zpráv o Dvořákovi a jeho dílech v dobovém tisku, např. skladatelův novinový rozhovor z Londýna z roku 1891 obsahující některé překvapující skladatelovy výroky. Nově objevené zprávy o četných provedeních Lužanské mše v Anglii ukazují, že toto dílo patřilo v anglicky mluvících zemích během skladatelova života k jeho vůbec nejpopulárnějším – doma se na něj paradoxně téměř zapomnělo. Krásným doplňkem je např. dobová kresba hudebního salonu ve dnes už zbořené vile u Birminghamu, kde mladá anglická klavíristka hrála jen pro Dvořáka na jeho přání Chopina a skladatel ji odměnil roztomilým způsobem.

Muzeum Antonína Dvořáka
E-mail: mad[at]nm.cz
Telefon: 774 845 823 (pokladna)
Online prodej vstupenek: https://www.nm.cz/ceske-muzeum-hudby/muzeum-antonina-dvoraka/antonin-dvorak-a-anglie-nove-objevy